CS DE EN
Hotel Francis

Františkovy Lázně

Františkovy Lázně jsou proslulé svými léčivými prameny – objevte alespoň některé z nich. Rádi vám v hotelu poradíme, které jsou ty nejúčinnější a přitom nejromantičtější.

Lázeňské prameny mají přesně kontrolované složení, teplotu i vydatnost. Jsou účinné zejména při léčení urologických potíží, látkové výměny, trávicího traktu a pohybového ústrojí.

Františkolázeňské prameny patří mezi přírodní minerální vody, tak zvané studené síranovoalkalické kyselky českého typu. Obsahují v průměru 5 g/l rozpuštěných látek a 2,5 g/l kysličníku uhličitého. Jejich průměrná teplota je 11 °C.

- - - F - - -

Františkův pramen

Nejstarší používaný pramen s vývěrem v empírovém pavilonku podle projektu J. Esche z roku 1831. Je ordinován při celkové tělesné slabosti, rekonvalescenci a při lehkých poruchách trávení. Oblíbený k pitným kúrám.

Glauber III

Je pramen s výrazným projímavým účinkem. Ordinuje se při zácpě, která je častým doprovodným příznakem při gynekologických, ale i dalších chorobách zde léčených.

- - - F - - -

Glauber IV

Pramen s největším obsahem Glauberovy soli na světě. Má mohutný projímavý účinek. Nejlépe se snáší mírně zahřátý.

Kostelní pramen

Příjemné chuti s mírně projímavým účinkem. Ordinuje se při lehké zácpě a při poruchách trávení.

Nový pramen

Zakryt funkcionalistickým pavilónkem v blízkosti dvorany Glauberových pramenů. Má vysoký obsah železa, ordinuje se při chudokrevnosti po těžkých ztrátách krve, po porodech, potratech, operacích i v rekonvalescenci.

- - - F - - -

Solný pramen

Společně s Lučním pramenem zakryt empírovou kolonádou z let 1843-44 podle návrhu F. Filouse. Voda se osvědčuje při chronických katarech horních cest dýchacích k inhalacím a ke kloktání.

Luční pramen

Je velmi lahodné chuti, léčivý při chorobách žlučníku, žaludku a střev. Oblíbený k pitným kúrám.

Adlerův pramen

Památník zakladatele Dr. Adlera s vývěrem pramene ve skleněné urně. Je využíván ke koupelím.

- - - F - - -

Palliardi

Osvěžující chutná kyselka, používá se při nechutenství a lehkých žaludečních katarech.

Železnatý pramen

Je železitou kyselkou výborné chuti, jímán od roku 1863. Ordinuje se při chudokrevnosti, rekonvalescenci a při stavech vyčerpanosti.

Cartellieri

Užíván při nechutenství, lehkých žaludečních katarech a převážně ke koupelím.

- - - F - - -

Pramen D14

Používá se převážně ke koupelím.

Pramen Stanislav

Je pramenem mírně projímavým, příjemné chuti. Používá se ke koupelím a pitným kúrám.

Luisin pramen

Pramen pojmenován na počest dcery císaře Františka I. Marie Luisy, manželky císaře Napoleona Bonaparte. Dřevěný altán na oválném půdorysu podle návrhu ing. Stöhra z roku 1826 je nejstarším dochovaným pavilónem města. Zastřešuje ještě Studené vřídlo podobného složení.

- - - F - - -

Glauber I

Vyvěrá v empírovém pavilónku v sousedství Labutího jezírka. Je pramenem mírně projímavým, příjemné chuti. Osvědčuje se při střevních a žaludečních katarech.

Sluneční pramen

Má mírně projímavý účinek, osvědčuje se u lehkých katarů zažívacího ústrojí.

- - - F - - -

Glauber II

Je pramenem mírně projímavým. Osvědčuje se při střevních a žaludečních potížích. Má podobné, ale slabší účinky než Glauber I.

Pramen Natálie

Je velmi oblíbený pro svoji příjemnou a osvěžující chuť. Vyvěrá v novoklasicistní kolonádě cca 30 minut chůze z centra.

Pramen Žofie

Používal se při léčbě chorob ledvin a močového měchýře. Dnes se nesmí používat k pitným účelům. Najdeme ho cca 200 m od pramenu Natálie.

- - - F - - -

Památky ve Františkových Lázních

Kostel povýšení sv. Kříže

Katolický kostel z let 1815-19 byl vystavěn jako prostá jednolodní klasicistní stavba empírového slohu. V ose Jiráskovy ulice tvoří protějšek dvorany Glauberových pramenů.

Evangelický kostel

Kostel navržen roku 1875 architektem Karlem Haberzettlem v pseudorománském slohu.

Pravoslavný kostel sv. Olgy

Centrální stavba s pěti cibulovitými báněmi a představenou věží, podle návrhu G. Wiedermanna z let 1887-89.

Dům U Zlatého lva

Jednopatrový dům z roku 1805. V roce 1812 zde pobýval Ludwig van Beethoven.

Nová kolonáda a plynové lázně

Centrální stavba se stanovou střechou a krytým sloupořadím vystavěna roku 1912 G. Wiedermannem jako protějšek Staré kolonády, která však o dva roky později vyhořela. Motivy sfing pochází z klasicistního napoleonského empíru, který využíval egyptskou symboliku. Uvnitř Mariin pramen, suchý výron plynného kysličníku uhličitého, užívaný k plynovým koupelím.

- - - F - - -

Soos

Rozsáhlé rašeliniště a slatiniště na rozloze 221 ha s vývěry minerálních pramenů a oxidu uhličitého. Pozoruhodností jsou mofety – bahenní sopky a unikátní krajina křemelinového štítu s krystalizovanou solí, vzácnou flórou a faunou.

Jen 3 km od města je zamilované místo Johanna Wolfganga Goetha – Komorní hůrka. Přivřete oči a představte si, jak tu asi vypadala krajina před pár tisíci lety. Tehdy to byla aktivní sopka! Stejným směrem dorazíte i na romantický hrad Seeberg (Ostroh) – a přitom pořád máte své lázně na dohled!

- - - F - - -

Seeberg (Ostroh)

Původně románský hrad, který patřil k ministeriálským sídlům chebské císařské falce. Rozšířen goticky s pozdějšími úpravami, kdy patřil městu Chebu. Za třicetileté války vypleněn a opuštěn. Na počátku 20. století opraven jako výletní místo a restaurace.

V hradních prostorách expozice vývoje interiérů a nábytku v 19. století, historie porcelánu a černá kuchyně. Pozoruhodnou památku dnes spravuje muzeum ve Františkových Lázních, mimo hradní expozici zde byla soustředěna lidová architektura a národopisné sbírky.

- - - F - - -

Cheb

Na celodenní výlet vyjeďte do krásného Chebu – jednoho z nejstarších českých měst. Významné historické a kulturní centrum kraje, ležící na důležité stezce mezi Prahou a Norimberkem.

Již počátkem 12. století zde byl vystavěn kamenný hrad markrabat Vohburků, který byl za císaře Friedricha I. Barbarosy nahrazen honosnou románskou falcí. Ta se ve velké víře zachovala dodnes. Městská památková rezervace obsahuje ojedinělý soubor gotických a barokních církevních i měšťanských staveb.

- - - F - - -

Slavkovský les

Území chráněné krajinné oblasti o rozloze 610 km². Významnou součástí Slavkovského lesa jsou rozlehlá rašeliniště vrchovištního typu, která s lesními komplexy vytváří ohromný přírodní rezervoár vody.

- - - F - - -

Zámek Kynžvart

Po zániku hradu na konci 17. století dal majitel panství Filip E. Metternich vystavět nový barokní zámek. V původní podobě sloužil do roku 1839, kdy byl nákladně přestaven pro hraběte Klementa Václava L. Metternicha, rakouského státního kancléře a přední postavu evropské politické scény 19. století. Zámek je ojedinělou ukázkou venkovské reprezentativní rezidence ve stylu vídeňského klasicismu a empíru.

Ještě dávnější minulost vás pohltí i v Bečově se záhadným relikviářem svatého Maura, nebo na středověkém hradě v Lokti. Anebo se toulejte nádhernou přírodou – rezervace Kladská – i lesy v okolí kláštera Teplá vás spolehlivě zklidní. A o to přeci v lázních jde především!

- - - F - - -

Relikviář sv. Maura

Po deseti letech restaurování je v prostorách státního zámku v Bečově nad Teplou vystavena vzácná kulturní památka – relikviář sv. Maura z počátku 13. století. Relikvář je dokladem románského zlatnictví mimořádné výtvarné a řemeslné kvality a je jedinou památkou svého druhu na území českého státu.

- - - F - - -

Hrad Loket

Původně románský kamenný hrad z doby Přemysla I. (kolem roku 1230). Královský hrad se stal správním střediskem celého loketského kraje, jeho význam posílil za vlády Lucemburků, kdy zde probíhala důležitá státní jednání a pobýval zde císař Karel IV. Hrad byl rozšířen v době vlády Václava IV. a upravován v 16. století rodem Šliků, kteří měli loketské panství v zástavě. Kolem roku 1822 byl hrad přeměněn pro potřeby archivu a věznice, přitom byl ochuzen o většinu architektonických prvků.

- - - F - - -

Rezervace Kladská

Vesnička ve výšce 814 m n. mořem byla vystavěna roku 1875 knížetem Schönburgem ve stylu švýcarských dřevěných srubů.

Až vás dožene příjemná únava, vraťte se znovu k nám – do rodinného soukromého lázeňského hotelu Francis. Budeme tam na vás vždycky čekat!

- - - F - - -
- - - F - - -
U nás se nekouří a je vždy čisto
Vaříme z pečlivě vybraných surovin
A personál se často směje :-)

U nás se nekouří a je vždy čisto

Vaříme z pečlivě vybraných surovin

A personál se často směje :-)

- - - F - - -

Náhled tisku | Vytisknout | Nahoru

Napište nám nebo volejte

Hotel Francis, Ruská 357/18
351 01 Františkovy Lázně

telefon:+420 352 699 121
e-mail:reservation@hotelfrancis.cz
Běžecká škola Miloše Škorpila
Doporučujeme

2004 – 2016 © Francis SPA HOTEL s.r.o. Prohlášení o přístupnosti Ochrana osobních údajů Podmínky užití Triakis

Hotel Francis na Facebooku Hotel Francis na Foursquare Hotel Francis na TripAdvisoru